SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 473.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 473.07468106 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 473.07468106 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 140 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 894 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
6-carboxyfluorescein succinimidyl ester is an N-hydroxysuccinimide ester derived from 6-carboxyfluorescein. A fluorescent cell staining dye, it is cell permeable and covalently couples, via its succinimidyl group, to intracellular molecules, notably to intracellular lysine residues. It has a role as a fluorochrome. It is functionally related to a fluorescein (lactone form).

