924899-38-7
Product Name:
Spiro-2CBP , 2,7-Bis(9-carbazolyl)-9,9-sspirobifluorene
Formula:
C49H30N2
Synonyms:
2,7-Bis(N-carbazolyl)-9,9-spirofluorene;2,7-Bis(carbazol-9-yl)-9,9-spirobifluorene;9,9′-(9,9′-Spirobi[9H-fluorene]-2,7-diyl)bis-9H-carbazole;Spiro-2CBP
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P312:Call a POISON CENTER or doctor/physician if you feel unwell. P362:Take off contaminated clothing and wash before reuse. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P304+P340:IF INHALED: Remove victim to fresh air and Keep at rest in a position comfortable for breathing. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. P405:Store locked up. P403+P233:Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 646.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 12.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 646.240898965 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 646.240898965 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 9.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 51 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1130 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

