924869-22-7
Product Name:
ETHYL 4-(2-[4-(METHYLSULFONYL)PHENYL]-2-OXOETHYL)TETRAHYDRO-1(2H)-PYRAZINECARBOXYLATE
Formula:
C16H22N2O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 354.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 354.12494298 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 354.12494298 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 541 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
