924863-02-5
Product Name:
2-[2-(1H-indol-3-yl)ethylamino]-8-methyl-4-(4-methylphenyl)-4,9-dihydropyrimido[1,2-a][1,3,5]triazin-6-one
Formula:
C24H24N6O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 412.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 412.20115941 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 412.20115941 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 781 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
