924226-64-2
Product Name:
Benzoic acid, 4-[[[2-chloro-5-[(dimethylamino)sulfonyl]benzoyl]amino]methyl]-
Formula:
C17H17ClN2O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 396.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 396.0546705 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 396.0546705 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 112 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 611 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
