92395-41-0
Product Name:
(7S,9S)-9-Acetyl-9-amino-7,8,9,10-tetrahydro-6,7,11-trihydroxy-5,12-naphthacenedione
Formula:
C20H17NO6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 367.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 367.10558726 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 367.10558726 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 138 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 679 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
