923870-33-1
Product Name:
Acetamide, 2-chloro-N-[3-cyano-1-(4-methoxyphenyl)-4,5-dimethyl-1H-pyrrol-2-yl]-
Formula:
C16H16ClN3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 317.77 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 317.0931045 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 317.0931045 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 442 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
