923764-31-2
Product Name:
Pyrimidine, 2-chloro-5-fluoro-4-(4-fluorophenoxy)-
Formula:
C10H5ClF2N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 242.61 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 242.0058468 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 242.0058468 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 227 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
