922163-63-1
Product Name:
1H-Indole, 3,3'-[[4-(1-methylethyl)phenyl]methylene]bis[1-methyl-
Formula:
C28H28N2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 392.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 392.225248902 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 392.225248902 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 9.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 529 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
