921140-91-2
Product Name:
(4-phenylpiperazin-1-yl)-[1-(7H-purin-6-yl)piperidin-4-yl]methanone
Formula:
C21H25N7O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 391.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 391.21205845 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 391.21205845 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 81.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 553 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
