921097-96-3
Product Name:
N-[2-(1H-indol-3-yl)ethyl]-N'-[2-(pyrrolidine-1-carbonyl)phenyl]oxamide
Formula:
C23H24N4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 404.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 404.18484064 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 404.18484064 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 634 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
