921068-76-0
Product Name:
2-[3-(4-chlorophenyl)-5-methyl-7-oxo-7H-furo[3,2-g]chromen-6-yl]-N-(1H-tetraazol-5-yl)acetamide
Formula:
C21H14ClN5O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 435.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 435.0734316 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 435.0734316 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 123 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 756 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
