92060-33-8
Product Name:
2-[3-iodo-4-(3-iodo-4-sulfooxy-phenoxy)phenyl]acetic acid
Formula:
C14H10I2O7S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 576.10 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 575.82367 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 575.82367 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 119 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 536 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
