920445-52-9
Product Name:
2-[(2-benzyl-7,8-dihydro-6H-thiopyrano[3,2-d]pyrimidin-4-yl)sulfanyl]-1-pyrrolidin-1-ylethanone
Formula:
C20H23N3OS2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 385.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 385.12825471 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 385.12825471 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 466 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
