920036-04-0
Product Name:
3-(5-((1H-indazol-3-yl)methoxy)-2-chlorophenoxy)-5-chlorobenzonitrile
Formula:
C21H13Cl2N3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 410.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 409.0384821 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 409.0384821 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 571 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
