COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 478.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 478.19646795 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 478.19646795 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 129 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 710 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
AZD-1656 is under investigation in clinical trial NCT00747175 (A Study to Evaluate Safety, Tolerability and P-Glucose After Multiple Ascending Oral Doses of AZD1656 in Type 2 Diabetes).
