91917-99-6
Product Name:
1H-Benzimidazole,2-methyl-1-(2-methyl-2-propenyl)-(9CI)
Formula:
C12H14N2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 186.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 186.115698455 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 186.115698455 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 17.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 224 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
