919029-71-3
Product Name:
7-(2,3-dihydro-1,4-benzodioxin-6-ylmethyl)-3-methyl-[1,3,4]thiadiazolo[2,3-c][1,2,4]triazin-4-one
Formula:
C14H12N4O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 316.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 316.06301143 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 316.06301143 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 589 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
