917756-56-0
Product Name:
Pyridine, 4-[[3,5-bis(1,1-dimethylethyl)phenyl]methoxy]-
Formula:
C20H27NO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 297.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 297.209264485 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 297.209264485 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 22.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 311 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
