915369-86-7
Product Name:
3-Quinolinecarbonitrile, 4-chloro-8-fluoro-6-nitro-
Formula:
C10H3ClFN3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 251.60 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 250.9897822 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 250.9897822 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 82.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 366 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
