915019-50-0
Product Name:
Benzeneacetonitrile, 4-(8-bromo-2,3-dihydro-3-methyl-2-oxo-1H-imidazo[4,5-c]quinolin-1-yl)-.alpha.,.alpha.-dimethyl-
Formula:
C21H17BrN4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 421.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 420.05857 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 420.05857 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 60.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 635 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
