914637-69-7
Product Name:
1-[2-FLUORO-4-(METHYLSULFONYL)PHENYL]PIPERIDINE-4-CARBOXYLIC ACID
Formula:
C13H16FNO4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 301.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 301.07840733 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 301.07840733 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 454 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
