91013-21-7
Product Name:
Isonicotinic acid, 2-ethoxy-6-hydroxy-, ethyl ester (7CI)
Formula:
C10H13NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 211.21 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 211.08445790 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 211.08445790 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 64.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 330 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
