908498-48-6
Product Name:
5-(2-methoxyphenyl)-2-(methylsulfanyl)[1,2,4]triazolo[1,5-a]pyrimidin-7(4H)-one
Formula:
C13H12N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 288.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 288.06809681 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 288.06809681 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 515 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
