90723-86-7
Product Name:
2,4-dichloro-6-(4-methoxyphenyl)-1,3,5-triazine
Formula:
C10H7Cl2N3O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 256.08 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 254.9966172 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 254.9966172 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 214 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
