905557-10-0
Product Name:
(4-Bromo-6-methoxy-3-methylpyridin-2-yl)methyl acetate
Formula:
C10H12BrNO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 274.11 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 273.00006 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 273.00006 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 48.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 225 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
