904627-55-0
Product Name:
2-Propenoic acid, 2-cyano-3-[(4-ethoxyphenyl)amino]-, ethyl ester
Formula:
C14H16N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 260.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 260.11609238 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 260.11609238 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 71.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 362 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
