904009-66-1
Product Name:
N-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2-[4-methyl-7-(2-methylprop-2-enoxy)-2-oxochromen-3-yl]acetamide
Formula:
C23H21NO6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 407.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 407.13688739 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 407.13688739 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 731 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
