903866-83-1
Product Name:
3-[4-(furan-2-carbonyl)piperazin-1-yl]-1-methyl-5,6,7,8-tetrahydroisoquinoline-4-carbonitrile
Formula:
C20H22N4O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 350.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 350.17427596 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 350.17427596 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 73.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 565 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
