902335-35-7
Product Name:
N-[4-(4-acetylpiperazin-1-yl)phenyl]-5-chloro-1H-indole-2-carboxamide
Formula:
C21H21ClN4O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 396.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 396.1353036 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 396.1353036 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 68.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 573 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
