902017-20-3
Product Name:
2-[(7-methyl-2-oxo-4-propyl-2H-chromen-5-yl)oxy]-N-(2,2,6,6-tetramethylpiperidin-4-yl)acetamide
Formula:
C24H34N2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 414.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 414.25185757 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 414.25185757 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 76.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 669 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
