902010-90-6
Product Name:
2-(4,8-dimethyl-2-oxochromen-7-yl)oxy-N-[3-(2-oxopyrrolidin-1-yl)propyl]propanamide
Formula:
C21H26N2O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 386.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 386.18417193 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 386.18417193 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 647 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
