900876-56-4
Product Name:
(Z)-N-(5,5-dioxido-3-phenyltetrahydrothieno[3,4-d]thiazol-2(3H)-ylidene)cyclohexanecarboxamide
Formula:
C18H22N2O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 378.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 378.10718492 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 378.10718492 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 644 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
