CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Calcium resinate is a grayish white to yellow amorphous powder which can be fused into grayish lumps. If it comes in contact with air, spontaneous heating may result. This heat may be sufficient to ignite the material itself or surrounding combustible material. It is insoluble in water. |
|---|---|
| Color/Form | YELLOWISH WHITE AMORPHOUS POWDER OR LUMPS |
| Odor | ROSIN |
| Boiling Point | greater than 600 °F at 760 mmHg (USCG, 1999) |
| Solubility | SOL IN ACID, AMYL ACETATE, BUTYL ACETATE, ETHER, AMYL ALC; INSOL IN WATER |
| Density | 1.13 at 77 °F (USCG, 1999) - Denser than water; will sink |
| Autoignition Temperature | 480 °F (USCG, 1999) |
| Decomposition | When heated to decomp, emits acrid smoke. |
| Chemical Classes | UVCB |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 643.0 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 642.3961012 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 642.3961012 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 80.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 45 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 536 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Calcium resinate is a grayish white to yellow amorphous powder which can be fused into grayish lumps. If it comes in contact with air, spontaneous heating may result. This heat may be sufficient to ignite the material itself or surrounding combustible material. It is insoluble in water.
