900305-37-5
Product Name:
PFI-4
Formula:
C21H24N4O3
Synonyms:
N-(1,3-Dimethyl-2-oxo-6-pyrrolidin-1-ylbenzimidazol-5-yl)-2-methoxybenzamide;N-[2,3-Dihydro-1,3-dimethyl-2-oxo-6-(1-pyrrolidinyl)-1H-benzimidazol-5-yl]-2-methoxy-benzamide;PF-05363047
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 380.18484064 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 380.18484064 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 65.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 594 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
