900293-04-1
Product Name:
2-[[(2Z)-2-[(2,3-dimethoxyphenyl)methylidene]-3-oxo-1-benzofuran-6-yl]oxy]-N-(4-methoxyphenyl)acetamide
Formula:
C26H23NO7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 461.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 461.14745207 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 461.14745207 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 733 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
