900128-48-5
Product Name:
N-(3-methoxyphenyl)-1-[(6-methyl-2,4-dioxo-1H-pyrimidin-5-yl)sulfonyl]piperidine-4-carboxamide
Formula:
C18H22N4O6S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 422.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 422.12600561 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 422.12600561 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 142 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 811 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
