89396-94-1
Product Name:
(S)-3-[(S)-2-((S)-1-ETHOXYCARBONYL-3-PHENYL-PROPYLAMINO)-PROPIONYL]-1-METHYL-2-OXO-IMIDAZOLIDINE-4-CARBOXYLIC ACID
Formula:
C20H27N3O6
Synonyms:
(4S)-3-[(2S)-2-[[(1S)-1-(ethoxycarbonyl)-3-phenylpropyl]amino]-1-oxopropyl]-1-methyl-2-oxo-4-imidazolidinecarboxylic acid hydrochloride;Novaloc;TA 6366;Tanapril
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H361:Reproductive toxicity |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P202:Do not handle until all safety precautions have been read and understood. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P308+P313:IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. P405:Store locked up. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 441.9 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 441.1666633 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 441.1666633 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 116 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 619 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Imidapril hydrochloride is a dipeptide.


