COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 901.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 23 |
| Rotatable Bond Count | 24 |
| Exact Mass | 901.27425932 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 901.27425932 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 422 Ų |
| Heavy Atom Count | 62 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1640 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Sarcinapterin is a methanopterin derivative in which the methanopterin is modified by amide formation with L-glutamic acid. It is a conjugate acid of a sarcinapterin(4-).
