88460-09-7
Product Name:
Benzene, (2,2,3,3-tetramethoxy-4-nitrocyclobutyl)-
Formula:
C14H19NO6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 297.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 297.12123733 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 297.12123733 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 82.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 368 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
