COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 331.05 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 330.938489 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 330.938489 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 237 |
| Isotope Atom Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Sodium 2-((131)I)iodohippurate is an isotopically modified compound, an organic sodium salt and a sodium 2-iodohippurate. It has a role as a radiopharmaceutical. It is functionally related to a N-benzoylglycine.
