872726-44-8
Product Name:
GW 610
Formula:
C15H12FNO2S
Synonyms:
5-Fluoro-2-(3,4-dimethoxyphenyl)benzothiazole, GW 610; PMX 610;NSC 721648 - CAS 872726-44-8 - Calbiochem
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 289.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 289.05727796 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 289.05727796 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 59.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 333 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
