COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 401.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 401.14003632 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 401.14003632 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 99.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 670 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Acalisib is under investigation in clinical trial NCT01705847 (A Phase 1b Study Evaluating GS-9820 in Subjects With Lymphoid Malignancies).
