866138-00-3
Product Name:
2-(4-METHOXYPHENYL)-N'-[3-(TRIFLUOROMETHYL)BENZOYL]IMIDAZO[1,2-A]PYRIDINE-6-CARBOHYDRAZIDE
Formula:
C23H17F3N4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 454.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 454.12527490 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 454.12527490 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 699 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
