866131-86-4
Product Name:
N-(1,4,6-TRIMETHYL-1H-PYRAZOLO[3,4-B]PYRIDIN-3-YL)ACETAMIDE
Formula:
C11H14N4O
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | 28.8 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 218.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 218.11676108 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 218.11676108 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 59.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 283 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
