866131-61-5
Product Name:
N-(1,4,6-TRIMETHYL-1H-PYRAZOLO[3,4-B]PYRIDIN-3-YL)-2-THIOPHENECARBOXAMIDE
Formula:
C14H14N4OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 286.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 286.08883226 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 286.08883226 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 380 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
