866050-81-9
Product Name:
2-(4-FLUOROPHENYL)-7-METHYL-5-PIPERIDINOIMIDAZO[1,2-A]PYRIMIDINE
Formula:
C18H19FN4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 310.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 310.15937479 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 310.15937479 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 33.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 393 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
