865593-32-4
Product Name:
3-ETHYLSULFANYL-5-FURAN-2-YL-[1,2,4]TRIAZOL-4-YLAMINE
Formula:
C8H10N4OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 210.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 210.05753213 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 210.05753213 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 194 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
