856850-21-0
Product Name:
Pyridine, 2-(4-broMophenyl)-3,4,5,6-tetraphenyl-
Formula:
C35H24BrN
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 538.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 9.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 537.10921 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 537.10921 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 12.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 661 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
