855482-43-8
Product Name:
Benzoic acid, 4-bromo-2-[(1-methylethyl)thio]-, methyl ester
Formula:
C11H13BrO2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 289.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 287.98196 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 287.98196 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 51.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 221 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
